Vladikiškių dvaras

Koordinatės: 54.8412 24.4701
Stasiūnai, Kaišiadorių raj.

Vladikiškių dvaras per savo gyvavimą turėjo daug vienos giminės savininkų, o vienu metu jame buvo įkurta ir susivienijimo kontora. Keliaudamas iš rankų į rankas, jis galiausiai buvo parduotas Bronislovui Romeriui už 203968 rublius. Tačiau jam beveik neteko dvare šeimininkauti, nes tais pačiais metais jis buvo paimtas į kariuomenę ir ilgą laiką buvo manoma, kad žuvo Rusijoje, nepalikdamas jokio įpėdinio.

Remdamasis 1922 metų žemės reformos įstatymu, Trakų apskr. žemės tvarkytojas iš buvusių 330 ha Vladikiškių dvaro žemių 250 ha skyrė išdalinti į 20 atskirų sklypų. Jie buvo paskirti bežemiams ir mažažemiams valstiečiams, ko pasėkoje įsikūrė ir Stasiūnų miestelis. Pagal įstatymą neliečiama 80 ha žemės norma palikta savininkui. Kadangi dvaro padalijimo metu savininko B. Romerio Lietuvoje nebuvo, buvo nutarta dvaro sodybą palikti valdžios žinioje, kol savininkas atsiras. Tačiau 1923 metais, Lijono dvaro savininkė Kamilė Romerytė pristatė B. Romerio įgaliojimą valdyti Vladikiškių dvarą ir pagal perdavimo aktą jį perėmė. Tuo metu dvaro sodyboje stovėjo 3 gyvenamieji ir 7 ūkiniai pastatai.

Sovietmečiu dvaro sodyba buvo kiek pakeista – pastatai buvo apstatyti priestatais.

Šiandien išlikęs yra gyvenamasis namas (dalis namo apkalta lentomis, kita dalis – mūrinė), mūrinis tvartas, svirnas, dalis parko ir tvenkinys. 2011 metais, tyčinio padegimo metu, visiškai sudegė medinis dvaro malūnas.